Här kommer resultaten för Göteborgs Jubileumslopp 2017

 

Femte upplagan av Göteborgs jubileumslopp lyckades pricka en regnfri period och löparna fick uppleva idealiska löpförhållanden i Göteborgs Hamn.
Årets versionvar delvis till ett Västsvenskt  Mästerskap och fick följande resultat:
Damer
1. Annelie Johansson IF Hälle        37.24.
2.Lisa Bergdahl Sävedalens AIK    38.15
3 Clara Hildt Göteborg                   38.47
4 Anna Hallberg Majornas IK         39.21
5 Lycke Barck Göteborg                  40.37
6 Johanna Larsson ÖIS Friidrott     41.10
7 Linnea Smalström  Sävedalens AIK  41.12
8 Evelina Hultegård Solvikingarna 41.26
9 Johanna Johansson IF Rigor          42.17
10 Emma Gustafsson Landvetter   42.20
Herrar
1 Japhet Kipkorir Hälle IF                  30.48
2 Husein  Ibrahim Ullevi FK              31 .48
3 Jonatan Fridolfsson Sävedalens AIK 31.57
4 Robert Alexandersson Hälle IF      32.22
5 Daniel Lund Hälle IF                         32.41
6 Jakob Ranglin Grissler ÖIS Friidrott 32.37
7 Jonathan Weichbrodt Mölndals AIK  32.41
8 Björn Hammar Sävedalens AIK         32.55
9 Andreas Höye Ullevi FK                     33.27
10 Albin Jonsson Stenungsund           34.39
Segrare öppen klass
män
Firew Bazie   Angered IS                                 30.14
kvinnor
Hiwot Adanev Angered IS                                36.04
Segrare i Brain Athletics Masters åldersklasser:
K20 Linnea Smalström SAIK                       41.12
K Sen    Hiwot Adanew Angereds IS          36.04
K35 Elsa Tormena Mölndal                        50.10
K40  Lycke Barck Göteborg                        40.37
K45  Johanna Johansson IF Rigor               42.17
K50 Eva Nordin Connect Communication 51.36
K55 Katja Leibe Bergstedt Solvikingarna   47.40
K60 Jeanette Karlsson Hisings Backa           54.07
K65 Maud Persson Göteborg                        58.11
K70 Margareta Svahn Göteborg                  1.10.01
K75  Berit Persson Göteborg                        1.18.15
M20 Husein Ibraham Ullevi FK                      31.49
M Sen Firew Bazie Angereds IS                      30.14
M35 Japhet Kipkorir Hälle iF                           30.48
M40  Anders Magnusson Majornas IK           35.47
M45 Fredrik Lerjestedt Floda                           38.49
M50 BG Nilensjö IS Göta Helsingborg             37.39
M55 Gerhad Nicklasson Göteborgs Spårvägar  41.08
M60 Gunnar Bengtsson Majornas IK                 42.19
M65 Thomas Krantz Solvikingarna                     57.18
M70 Kjell Bäckström Solvikingarna                    47.04
M75 Claes-Göran Persson Västra Frölunda      1.04.54
M80 Kjell Johansson Solvikingarna                    1.11.15
Många imponerande resultat, inte minst i de allra högsta åldersklasserna.
Andreas Kramer agerade pristutdelare och blev intervjuad om sin sagolika löparkarriär.
Som vanligt gick 50:- per betalande  löpare till Brain Athletics och hjärnforskningen
Bilder är på gång, men kan komma att hamna på FaceBook först-gå in där och titta.

Resultat 2017

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*